Wentylacja – czym jest i jak działa
Wentylacja
Wentylacja jest to stały obieg powietrza między pomieszczeniami a dworem. Proces ten umożliwia wymianę zanieczyszczonego oraz zużytego powietrza które znajduje się wewnątrz domu na świeże. Wentylacja może odbywać się poprzez cyrkulację tj. różnicę temperatur wewnątrz i na zewnątrz obiektu oraz poprzez gęstość powietrza. Powietrze przedostaje się dołem do budynku a uchodzi górą przez kratki a następnie przez kanały wentylacyjne na zewnątrz. Taki cykl jest niezwykle ważny, szczególnie dla pomieszczeń w których powietrze jest stale zanieczyszczane przez wszelakie toksyczne pyły bądź przez dym papierosowy. Co więcej, wentylacja jest bardzo istotna w pomieszczeniach wyposażonych w kominki czy piecyki gazowe, z tego powodu, że poprzez ciągłą wymianę powietrza minimalizuje ona ryzyko zagrożenia życia w przypadku złego funkcjonowania wymienionych urządzeń. Źle zaprojektowana wentylacja może mieć poważne skutki dla zdrowia osób w nich przebywających oraz może negatywnie wpływać na stan techniczny pomieszczeń. Jeśli chodzi o pomieszczenia, niewłaściwie funkcjonująca wentylacja objawia się pleśnią na ścianach, odwrotnym ciągiem powietrza przez kratki wentylacyjne oraz zaparowanymi szybami, natomiast jeśli chodzi o jej użytkowników, mogą oni cierpieć na różnego rodzaju alergie, bóle głowy i choroby układu oddechowego.
W domach zwykle wykorzystuje się tak zwaną wentylację grawitacyjną. Jest to najbardziej ekonomiczne rozwiązanie, ponieważ nie wymaga ona wspierania energią elektryczną i jest całkowicie bezgłośna. Występuje również tak zwana wentylacja zamknięta, czyli taka w której powietrze jest przefiltrowywane i mieszane z tlenem. W takim obiegu, temperatura powietrza i jego wilgotność są regulowane. Taki rodzaj instalacji wykorzystywany jest na przykład w samolotach.
Wentylacja hybrydowa
Jest to jedno z najnowocześniejszych udoskonaleń wentylacji. Wentylacja hybrydowa opiera się na wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej, po to aby dostarczyć do budynku powietrze na właściwym poziomie bez względu na warunki pogodowe czy porę roku. Taki rodzaj wentylacji jest możliwy dzięki instalacji podzespołów nawigujących obydwoma systemami wentylacji oraz poprzez kontrolowanie parametrów pracy całego mechanizmu jak i warunków panujących na zewnątrz. Specjalne sensory połączone z systemem sterującym dają możliwość zmieniania trybów pracy: mechanicznego i grawitacyjnego. Działa to na takiej zasadzie, że gdy warunki wewnątrz i na zewnątrz budynku są korzystne wtedy system wykorzystuje wentylację naturalną czyli grawitacyjną, natomiast gdy warunki nie są sprzyjające, wentylacja zaczyna pracować w trybie mechanicznym.
Celem takiego rodzaju wentylacji jest zapewnienie najwyższej jakości powietrza przy jak najmniejszym poborze energii elektrycznej.